Przeciętny Polak, który regularnie ogląda amerykańskie seriale, z pewnością zauważył już, jak wielu ich bohaterów ma własnego psychoterapeutę, z którym regularnie pracuje nad własnymi problemami w życiu emocjonalnym. Czy w Polsce pójscie do psychoterapeuty jest też tak popularne? Z pewnością nie, jednak wiele się zmienia i coraz więcej ludzi dostrzega potencjał psychoterapii.
Kiedy wybrać się do psychoterapeuty?
Psychoterapeuta to osoba, która pracując w określonym podejściu psychoterapeutycznym, które zgłębiała podczas studiów podyplomowych. Pomaga pacjentom w osiągnięciu równowagi życiowej, w lepszym radzeniu sobie z problemami życia codziennego. Bardziej adekwatnym reagowaniu emocjonalnym, głębszym rozumieniu motywów własnego postępowania. Do psychoterapeuty warto wybrać się wtedy, gdy zaczyna odczuwać się nadmiar stresu i obciążeń życiowych. Kiedy pojawiają się destruktywne sposoby radzenia sobie, albo myśl, że życie przestaje mieć sens. Tak naprawdę problemów, z którymi można wybrać się do psychoterapeuty, jest wiele. Kiedy pojawia się cierpienie i poczucie nie radzenia sobie, wtedy czas na psychoterapię.
W jakim podejściu pracują psychoterapeuci?
Psychoterapeuci pracują w różnych podejściach terapeutycznych, co przekłada się na to, że trochę inaczej rozumieją genezę powstawania różnego rodzaju problemów u pacjenta, inaczej podchodzą też do objawów, które towarzyszą pacjentowi. W Polsce popularnych jest kilka podejść terapeutycznych. Z pewnością warte rekomendacji jest podejście poznawczo-behawioralne oraz psychodynamiczne. Taki rodzaj terapii stosowany jest przez terapeutów, którzy pracują w poradniach zdrowia psychicznego. Również skuteczne i popularna jest psychoterapia Gestalt, jednak z niej skorzystać można najczęściej prywatnie. Samo podejście ma znaczenie, jednak tak naprawdę nie jest kluczowe w leczeniu. Najważniejsze jest relacja terapeutyczna pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem. Mówi się, że to główny czynnik leczący, leki antydepresyjne to inna kwestia..