medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna – rośnie jej popularność

Diety nigdy nie były specjalnie popularne w naszym rządzonym przez tłustą i ciężką kuchnię kraju, chociaż oczywiście zdrowy tryb życia też nie jest nam zupełnie obcy. We współczesnym świecie promującym płaski brzuch i kształtne pośladki pozostawaliśmy długo za światowymi trendami, ale powoli zaczynamy do nich dobijać. Odchudzanie i tego typu sprawy mają tutaj oczywiście znaczenie, ale pojawia się też popyt na drogę na skróty. Jest to oczywiście medycyna estetyczna (chirurgia plastyczna).

Medycyna estetyczna

Chirurgia plastyczna i wszystkie poważniejsze zabiegi wpływające na nasz wygląd to tak zwana medycyna estetyczna. Odróżnienie jej od kosmetologii i podobnych zabiegów jest dość ważne, ponieważ poprzez medycynę estetyczną ingeruje się w sposób trwały lub przynajmniej długookresowy w organizm. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie zabiegi na tym polu są poważnymi interwencjami w ciało ludzkie. W teorii medycyny mówi się nawet, że powiększanie piersi czy plastyka nosa to robienie z osoby zupełnie zdrowej pacjenta chorego. Przynajmniej w tym sensie, że będzie musiał on przejść okres rekonwalescencji po operacji. To jest właśnie wyróżnik medycyny estetycznej od zabiegów kosmetycznych – powstanie czasowego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Popularne zabiegi

W Polsce jesteśmy trochę zapóźnieni pod względem najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Należy to stwierdzenie rozumieć tak, że wykonuje się u nas w zasadzie wszystkie popularne zabiegi, ale dominują te, które straciły już na popularności. Najlepszym przykładem może być tutaj botox. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu jej w miejsca, w których skóra się marszczy i wygładzenie jej w ten sposób. Na Zachodzie obecnie uważa się, że może to być groźne w dłuższym okresie czasu. Ze względu na relatywnie niską cenę i wysoką skuteczność botoxu, cały czas jest on u nas często spotykany.

Powiększanie piersi to drugi z zabiegów, który święci u nas triumfy. Nie trzeba tutaj tłumaczyć, na czym on polega. Warto jednak dodać, że na Zachodzie jego popularność maleje ze względu na koniec mody na wielkie piersi. Polska wręcz staje się europejskim zagłębiem powiększania piersi, ponieważ nasi lekarze są wciąż relatywnie tani, a koszty ogólne zabiegów w naszym kraju są wręcz znikome w porównaniu do krajów Zachodu.

Czy warto?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Wszystko niesie ze sobą ryzyko. Botox może nam nieodwracalnie uszkodzić nerwy pozostawiając twarz zupełnie bez mimiki. Powiększanie zaś piersi to poważny zabieg chirurgiczny połączony ze sporą utratą krwi i możliwymi komplikacjami. Są to oczywiście tylko dwa pierwsze z brzegu przykłady stosowania medycyny estetycznej. Naprawdę warto jest zapoznać się bliżej ze wszystkimi „za” i „przeciw” przed położeniem się na stole chirurga plastycznego.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *