e papierosy

Czy e-papierosy są szkodliwe?

Mitem jest mówienie, że e-papierosy są w pełni bezpieczne dla zdrowia, nie uzależniają i nie szkodzą. Jednocześnie jednak, szkodliwość tego typu używek jest tak znikoma, iż człowiek wdycha zdecydowanie więcej substancji szkodliwych podczas spaceru po centrum dużego miasta. Zdrowe papierosy nie istnieją, jednak e-papierosy na pewno zaliczają się do zdrowszych używek niż ich tradycyjne odpowiedniki. Co więcej, w niektórych przypadkach e-papierosy wręcz pomagają a nie szkodzą.

Nie uzależnia, pomaga w pozbyciu się uzależnienia i nie jest szkodliwy dla biernych palaczy

Czy e-papieros uzależnia? Nie do końca wiadomo. Na każdego człowieka działa on całkowicie inaczej. Na pewno zawiera nikotynę, która jest uzależniająca, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu, niż w przypadku palenia papierosów tradycyjnych. E-papieros czasem wręcz pomaga w pozbyciu się nałogu. Zaczynając od e-papierosa z mocniejszym liquidem, nałogowiec może z czasem zmniejszać dawkę nikotyny. Jest to łatwiejsze do osiągnięcia niż w przypadku papierosów tradycyjnych, gdzie rzucenie palenia odbywa się nagle i często jest szokiem dla organizmu. Dlatego, zamiast mówić, że e-papierosy uzależniają, warto stwierdzić, że pomagają w pozbyciu się nałogu. W przypadku, gdy elektroniczny papieros nie posiada rakotwórczej nitrozoaminy, jego klasyczny odpowiednik posiada jej olbrzymie ilości. W popularnych e-papierosach nie ma również śladu po tlenku węgla, który jest najbardziej zabójczy w przypadku normalnych papierosów.

E-papierosy pomagają

Naukowcy od 10 lat prowadzą wzmożone badania nad e-papierosami. Spowodowane jest to przede wszystkim bardzo dużą popularnością tych używek, która stale rośnie. Naukowcy udowodnili, że stosowanie ich w niektórych przypadkach nie jest szkodliwe i jest wręcz zalecane. Elektroniczny papieros wpływa pozytywnie na nastrój palacza. Dlatego polecany jest on osobom, które mają problemy z krążeniem oraz nadciśnieniem. Co prawda, w dalszym ciągu nie ma potwierdzenia ich „leczniczych” właściwości, jednak dotychczasowe badania zdają się być bardzo przekonujące. E-papierosy mogą być również doskonałym lekarstwem na takie problemy jak chociażby nerwica natręctw czy też problemy psychiczne.

Pal, ale z umiarem

Nieprawdą jest, że e-papieros nie uzależnia. Uzależnia, ponieważ uzależniająca jest sama nikotyna. Jednocześnie jednak nie powoduje problemu biernego palenia. Palenie e-papierosów jest tysiąckroć lepszym wyborem niż palenie ich tradycyjnych odpowiedników. Należy jednak mieść świadomość tego, że nawet elektronicznego papierosa trzeba palić z umiarem. Nikotyna, która znajduje się w liquidzie jest bardzo uzależniająca, tym samym jej dawka powinna być z czasem zmniejszana. Palenie e-papierosa nie powinno być procesem ciągłym. Gadżet ten powinien służyć przede wszystkim do stopniowego zmniejszania nikotyny, która jest dostarczana do organizmu. Jednocześnie trzeba jasno powiedzieć, że e-papierosy nie są szkodliwe dla zdrowia palacza, tak bardzo jako papierosy tradycyjne. Na pewno zaś nie są szkodliwe dla biernych palaczy.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *